Portfelj Merche Llobera je tako raznolik in lep kot svet narave, v katerega se je zaljubila. V njem boste našli vse od okoljskih študij do likovnih portretov, fotografije neobičajnih ali komičnih trenutkov pa se mešajo s tistimi, ki prikazujejo kruto resničnost preživetja. Ta mešanica odraža njeno življenjsko strast.
»Živali obožujem že od malih nog, ko sem gledala dokumentarne filme in brala revijo National Geographic,« se nasmehne. »Moja pot profesionalnega fotografiranja divjih živali se je začela leta 2019 s fotoaparatom Sony Alpha 7 III, ki sem ga uporabljala za podvodno fotografiranje. Nato sem uporabljala Sony Alpha 7R III, zdaj pa uporabljam fotoaparat Sony Alpha 7R V za fotografiranje safarijev v Keniji, Tanzaniji, Ugandi, Bocvani ... potem ko sem o teh posebnih krajih tako dolgo samo brala v knjigah in jih gledala na televiziji, je bilo njihovo doživetje kot uresničitev sanj!«
»Vsaka žival je drugačna, prav tako pa je drugačno tudi njeno vedenje, in to skušam prikazati,« potrdi Merche. »Med običajnim fotografiranjem je za to dovolj časa. Žirafe poskušam na primer fotografirati tako od blizu kot v njihovem okolju, saj je tudi v savani veliko lepote.«
Kot je povsem razvidno iz njene preproste, elegantne fotografije žiraf, ki se premikajo po planjavi, njene fotografije v gledalcu vzbudijo čustven odziv. Lahko ga tudi zabavajo, kot na primer njen portret žirafe z glavo v oblakih.
Povsem drugačen pa je njen posnetek boja na vse ali nič med mladim levom in bivolom. »Veliko ljudi ob gledanju te fotografije občuti nelagodje,« priznava, »vendar je vse to del vsakdanjega dogajanja v naravi. To so resnična bitja, ki s svojim početjem skušajo zagotoviti svoje preživetje. To niso liki v risanki.«
»Dobra stvar je, da sta oba preživela,« nadaljuje. »Vidite lahko, da je bivol z rogom sunil leva v bok, tako da sta se oba borila za preživetje. Leva smo videli naslednji dan in bil je poškodovan, vendar živ.«
»Tudi v tem primeru je bila pri iskanju tistega neverjetnega trenutka ključna potrpežljivost,« pojasnjuje. »Tistega dne, ko sem fotografirala bivola in leva, se ni veliko dogajalo. A vseeno morate biti pripravljeni. Preprosto se morate sprijazniti s tem, da je to igra čakanja – kakor pogosto velja tudi za leva ali geparda!«
»V tem času lahko posnamete veliko fotografij,« nadaljuje Merche, »in mislim, da sem se s prvega safarija vrnila domov z 20.000 posnetki! Čeprav ima moj fotoaparat Alpha 7R V hitrost kar 7 in 10 sličic na sekundo, si ne želim imeti 2.000 fotografij z istim motivom! Zato poskušam biti dosledna in ob koncu dneva pregledam fotografije ter izbrišem tiste, ki jih ne potrebujem.«
»Težava pa je,« priznava, » da pri teh Sonyjevih fotoaparatih samodejno ostrenje z umetno inteligenco deluje tako dobro, da nimate že takoj na stotine fotografij, ki bi jih lahko izločili, saj so le redke nejasne ali neizostrene! Vse so videti odlično! Zlasti so neverjetni novi načini sledenja, saj premikajoče se živali ostanejo izostrene toliko časa, kot želite.«
Merche je prav tako navdušena nad visoko ločljivostjo fotoaparata Alpha 7R V, ki znaša kar 61 milijonov slikovnih pik, kar pomeni, da je z njim mogoče zajeti veliko podrobnosti in ustvariti fotografije z ločljivostjo 26 milijonov slikovnih pik v načinu 1,5-kratnega obrezovanja APS-C. »Pogosto uporabljam objektiv FE 200-600mm f/5.6-6.3 G OSS, če pa se moram še bolj približati, ga način obrezovanja spremeni v učinkovit objektiv 300–900 mm,« pojasnjuje.
Merche pa je pri fotoaparatu Alpha 7R V všeč tudi varovalo senzorja pri menjavi objektivov. »V takih okoljih objektiv najraje obdržim na fotoaparatu in ga ne menjavam prepogosto, saj je veliko prahu in umazanije – pred čiščenje senzorja imam fobijo!« se smeji, »toda fotoaparat Alpha 7R V ima pametno zaveso, ki zaščiti senzor, ko je ta izklopljen, zato sem pri tem veliko bolj samozavestna.«
Merche pravi, da se zaradi enostavne uporabe in kakovosti fotoaparatov Alpha počuti bolj v stiku z naravo. »Če bi vam lahko dala samo en nasvet glede fotografiranja divjih živali, bi bil ta, da je treba v teh izkušnjah čim bolj uživati,« sklene, »in zahvaljujoč fotoaparatom Alpha lahko počnem ravno to, saj se mi ni treba ukvarjati z opremo, da bi dobila želene posnetke.«
»Ne glede na to, ali ste na safariju ali pa se potapljate, lahko včasih preživite ves dan, ne da bi karkoli videli, vendar pa je to vedno odlična izkušnja, saj srečujete ljudi, ki imajo radi naravo tako kot vi, in preživljate čas na prostem. Ko pa se končno pojavi priložnost, jo s fotoaparati Alpha zlahka ujamete – tako lahko popolnoma uživate v naravi in jo tudi fotografirate. To je čudovit svet, poln raznolikosti, fotografiranje s pravo opremo pa ga odlično dopolnjuje.«